Ashley Thurman
Ashley Thurman
  • Hometalker
  • Appleton, WI

Super Easy Homemade Laundry Detergent


A quick and easy recipe on how to make your own laundry detergent saving you tons of money! A simple 3 ingredient recipe!
super easy homemade laundry detergent, cleaning tips
super easy homemade laundry detergent, cleaning tips
Ashley Thurman

Want more details about this and other DIY projects? Check out my blog post!

Go

Have a question about this project?

Join the conversation

2 of 14 comments
  • Cathy W
    on Dec 16, 2013

    Ashley, want to print out recipe but only get the "HOMEMADE LAUNDRY DETERGENT". Giving the gals in the family starter kits for DI themselves an inexpensive gift. Teaching them to fish....

  • Andria
    on Dec 24, 2013

    I made this laundry detergent yesterday. I did make a couple changes to the recipe. Here is what I used and what I think the cost was (I am going to go to WalMart and actually check what the products cost. 1 1/2 bars Fels Naptha bar soap ($1.99 a bar for a total of $2.98) 1 bar of pink Zote soap ($1.79) 1 box of Arm and Hammer Washing Soda 3lb 7 oz ($3.24) 1 box 20 Mule Team Borax 4lb 12 oz ($5.19) 1 large container of Oxy Clean 3lb ($7.52) 1 4lb box of Arm and Hammer Baking Soda ($3.47) 1 28oz of Purex Crystals ($4.76) I started out with 1 bar of the Fels Naptha and 1 bar of Zote. I placed them in the freezer for about 2 1/2 hours before grating my hand. I used one of the hand-held, box style graters (I purchased one to use just for making the laundry detergent. I paid approximately $8.99 at WalMart. I then added another 1/2 bar of the Fels Naptha and I didn't freeze that one. I don't think freezing made a difference. I thought it might help "harden" the soap making it easier to grate. I pour all the ingredients into a clean bucket and mixed well. I then poured the mixture into a 2 gallon glass container purchased at WalMart for around $10.00 and added a stainless steel coffee scoop for around $4.00. Ultra Tide Vivid costs approximately $0.22 a load. I totaled the cost for my home made version, but did not add the costs for the container, the scoop, or the grater since they need not be purchased each time. I feel I spent about 30 min making the mixture and added $12 cost for my time. I estimate that the cost of my version is $0.17 a load if I use 2 tablespoons of detergent

Your comment...